PIT – wypełnianie go wcale nie musi być ciężkie. Wystarczy zaledwie jeden wieczór, a będziesz miał to z głowy!

podatek
Biurokracja, załatwianie licznych spraw papierkowych – któż z nas to lubi? Zazwyczaj bardzo niewiele jest takich osób. Najczęściej czujemy niechęć, kiedy tylko pomyślimy o podobnych działaniach. Jednakże są one najczęściej nieodłącznym elementem naszego dorosłego życia. Często trzeba coś podpisywać, uzupełniać, tworzyć podania i wnioski. A prym wiedzie oczywiście coroczne rozliczenie podatkowe. Najczęściej, choć czas na rozliczenie go mamy do końca kwietnia, media przypominają o tym dużo wcześniej.

pit2017
Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Niekiedy rozliczenie jest banalne, innym razem bardzo skomplikowane. Wszystko zależy tutaj od tego, skąd mamy dochody, czy pracujemy w jednym miejscu, czy w kilku, czy rozliczamy się sami, czy też ze współmałżonkiem i czy mamy dzieci, a także czy korzystamy z ulg podatkowych. Z wypełnieniem PITa może zejść od kilku minut do paru godzin – wszystko zależy od naszej wprawy w tego typu działaniu.

Podatek
Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście już od pewnego czasu rozliczanie się z US jest łatwiejsze niż było to dotychczas. Obecnie niemalże wszyscy rozliczają przecież pit 2015 online. Oznacza to, że żeby to zrobić nie musimy już nawet wychodzić z domu, udawać się na pocztę ani gdziekolwiek indziej. Wystarczy zasiąść przy własnym biurku z laptopem i kubkiem herbaty i poświęcić trochę czasu. To duży komfort, prawda? Tak więc jak zacząć? Oczywiście, od ściągnięcia ze strony Ministerstwa Finansów odpowiedniego programu – ips.

Jest on dostępny także na innych witrynach, ale najlepiej wykorzystać ten oficjalny, udostępniany przez urząd. Kiedy już to zrobimy, program sam krok po kroku pokaże nam, jakie powinny być nasze pozostałe kroki. Przy bardziej zawiłych rubryczkach dostępne będą wyjaśnienia. Zostały one sporządzone tak, aby były zrozumiałe dla każdego, nawet zupełnego laika. Nie martw się więc, że nie dasz rady, to raczej niemożliwe. A w razie potrzeby zawsze możesz poprosić o porady specjalistę, jakiegoś doświadczonego w podobnych działaniach. Jemu zajmie to zaledwie moment, a ty będziesz miał problem z głowy. Być może jest to nawet najlepsze wyjście? Na pewno warto je rozważyć.

About

View all posts by