Już niedługo czeka nas rozliczanie pit-ów 2017

calculator-1710980_640

Podatek, który dotyczy niemal większości Polaków, to oczywiście podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest to cykliczne rozliczenie, które każdy obywatel naszego kraju musi przedłożyć w odpowiednim urzędzie podatkowym.

Najważniejsze rozliczenie – do kiedy i jak

Co roku wszyscy jesteśmy informowani, że zbliża się okres, kiedy należy zaopatrzyć się w formularze potrzebne do rozliczenia deklaracji podatkowej. Najpowszechniejszą formą sprawozdania podatkowego są pity i obowiązują one za poprzedni okres rozliczeniowy, czyli za rok 2014 rozliczaliśmy się w 2015, za 2015 w roku 2016 i identycznie będzie na przykład, kiedy będziemy rozliczać pity 2017, bowiem ten obowiązek dosięgnie nas w 2018 roku. Najważniejsze jest to, że każde zeznanie podatkowe obejmuje poprzedni rok podatkowy i to jego muszą dotyczyć wszelkie informacje, które w nim zawrzemy. Dużym ułatwieniem w ostatnim czasie stała się możliwość przesyłania naszych zeznań drogą elektroniczną i ich natychmiastowa weryfikacja pod względem poprawności ich wypełnienia.cash-register-78741_640

Kogo dotyczy

Wszyscy musimy przedstawiać nasze zeznanie podatkowe i nie można się od tego obowiązku uchylać, bowiem w takim przypadku będzie naliczana kara, a co może ważniejsze, nie będziemy mieli nawet cienia szansy na otrzymanie jakiegokolwiek zwrotu, który może nas obejmować. W następstwie takiego rozliczenia czeka nas zwrot części podatku, który został wniesiony do urzędu skarbowego w poprzednim okresie rozliczeniowym. Dobrą cechą tych pitó-w, a w szczególności pit-u 37 jest możliwość rozliczenia się razem ze współmałżonkiem i brak konieczności wypełniania dwóch odrębnych zeznań.

Bardzo ważne jest to, że nie możemy uchylać się od rozliczenia podatku dochodowego, ponieważ ustawodawca określił w przepisach podatkowych, że jest to stałe i obowiązkowe zeznanie podatkowe.

Dobrze, że w ostatnich latach administracja podatkowa stała się bardziej przyjazna osobom, które musiały składać zeznania, bowiem dzięki temu pojawiły się programy takie jak na przykład e-deklaracja i dzięki temu rozliczenia za pity 2017 stały się łatwiejsze.

About

View all posts by