Roczne rozliczenie podatkowe – to już czas!

economic-1050731_640

Pierwszy kwartał każdego roku to ważny czas dla każdego pracownika i osoby otrzymującej jakiekolwiek dochody. Trzeba bowiem koniecznie pamiętać o obowiązkowym złożeniu deklaracji podatkowej.

Najważniejsze, jeśli chodzi o rozliczenie roczne pit, są terminy. A mianowicie koniecznie musimy pamiętać o nieprzekraczalnym terminie złożenia deklaracji podatkowej. W przypadku nawet jednodniowego opóźnienia, urząd skarbowy może nam naliczyć karę.

Na szczęście skończyły się czasy, gdy trzeba było stać w długich kolejkach po kilka godzin, żeby złożyć pit. Zwłaszcza w dużych miastach typu Warszawa czy Wrocław było to nagminne – w ostatnich dniach przed ostateczną datą złożenia deklaracji w urzędach skarbowych ustawiały się naprawdę długie kolejki. Na szczęście w ostatnich latach to się zmienia, bowiem na rynku jest tak wiele różnych programów do rozliczania pit-ów, że teraz bez problemu każdy może wypełnić i wysłać pit drogą internetową – natychmiast, bez dojazdów do urzędu, stania w długich kolejkach itp.
calculator-1112860_640
Rzecz jasna w tym przypadku nadal trzeba pamiętać o tym, by nasze rozliczenie roczne pit złożyć w terminie. Jednakże możliwość złożenia go w zaciszu domu, o dowolnej porze dnia a nawet nocy, to naprawdę ogromne ułatwienie i komfort. Oczywiście równie ważne jest też prawidłowe wypełnienie formularza. Jeśli czegoś nie jesteśmy pewni albo nie wiemy, w jaki sposób wypełnić odpowiednią rubrykę, możemy z łatwością zdobyć na ten temat informacje. W prasie czy w internecie jest naprawdę wiele artykułów, stron www i tekstów na temat tego, jak prawidłowo wypełnić pit.

W przypadku internetowych aplikacji jest tak, że program nie wyśle naszego pit-u, jeśli nie został on wypełniony do końca i kiedy opuściliśmy jakąś rubrykę. To wielka zaleta, możemy bowiem być pewni, że nie będziemy wzywani do urzędu skarbowego dlatego, że nasz pit jest niepełny. Plusem takiego programu jest też to, że sam on wylicza odpowiednie kwoty – mamy pewność, że się nie pomylimy i nie wpiszemy nieprawidłowego wyniku.

Jak widać, mimo że deklaracja pit to wcale nie jest miła i przyjemna sprawa, to dzięki np. aplikacjom internetowym, możemy sobie tę kwestię ułatwić.

About

View all posts by