Prowadzisz blog? A czy słyszałeś, że w niektórych przypadkach powinieneś się z tego rozliczać? Zobacz o co chodzi

podatki
W dzisiejszych czasach zakładanie bloga jest czymś normalnym. Zajmuje się tym coraz więcej osób, mimo że większość robi to jedynie z czystej pasji, nie myśląc wcale o sprawach zarabiani. Zwyczajnie, jest coś do zakomunikowania, znamy się na określonej kwestii, posiadamy pewne hobby, więc mamy okazję się z kimś podzielić naszymi doświadczeniami.

https://www.pitax.pl/pity/
Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz więcej osób jednak stosuje blog do zarabiania,wprowadzając reklamy na swoim blogu. Równocześnie zapominając, że musimy się z tego rozliczyć.

Ta informacja coraz bardziej powszechna, ale jednocześnie nie do końca poznana warta jest uwagi, szczególnie, że już niemal kończy się okres rozliczeń pit 2014. Warto wiedzieć, iż otrzymywanie dochodów z ogłoszeń reklamowych ulega opodatkowaniu. Wspomina o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która określa różnorodne źródła dochodów,przykładowo będzie to przykład osiągnięty dochód z tytułu zamieszczania reklam na stronach internetowych – link do artykułu. Definiowane są jako dochody powiązane z umową najmu, czyli choć to zabawnie brzmi, związane są z tego typu czynnościami jak wynajmowanie lokalu.

Oczywiście tak się dzieje, o ile nasza strona to nie działalność gospodarcza. Równocześnie do chwili, gdy uznamy nasz blog jak pasję, kolejne zajęcie, to tym samym ten dodatkowy dochód nie podlega pod przepisy o działalności gospodarczej. Ale, gdy przeradza się w podstawowe i praktycznie jedyne źródło utrzymania, kiedy posiadamy kilka blogów, to możemy zostać uznani przez Urząd Skarbowy za osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Taki dochód, z tytułu udostępnienia miejsca na reklamę należy rozliczyć jak zwykły przychód z tytułu wynajmowania.Równocześnie, powinniśmy rozróżnić przychód od dochodu. Istnieją więc tu dwie opcje opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt, drugą – zasady ogólne. W taki sposób do wyboru mamy albo pit 36, albo pit 28.

rozliczenie podatkowe
Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Na co się zdecydować? Patrząc na doświadczenie, korzystniejsze przy niskich dochodach rozliczenie to ryczał. Zapewnia to niewielkie obciążenia, z powodu niższej stawki. Co niezwykle istotne, jeżeli wybierzemy ryczałt w ciągu roku mamy wybór, ponoszenia kosztu miesięcznego lub raz na kwartał. Jeżeli zaś wybierzemy zasady ogólne, to po prostu wpłacamy miesięcznie, jednak pod warunkiem, że do kwoty 3091 złotych zaliczka nie powstaje. Warto o tym pamiętać przy obecnym rozliczaniu pit 2014.

About

View all posts by