Osoby duchowne muszą wypełnić specjalny PIT

ddd

Osoby duchowne także muszą rozliczać zeznania podatkowe. W tym celu muszą wypełnić specjalny formularz 19A, w którym deklarują, jak duża była odliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli dana osoba nie płaci w danym roku żadnej składki, to także musi wypełnić ten formularz.

Należy wiedzieć, że to zeznanie składa się do końca stycznia w roku, który następuje po roku podatkowym. Warto o tym pamiętać, ponieważ termin ten jest zupełnie inny niż ten, który obowiązuje większość podatników – czyli ostatni dzień kwietnia. Formularz ten nie służy do tego, aby zadeklarować dochód, ale jedynie poinformować fiskusa o wysokości odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego też, musi on być złożony nawet, jeśli duchowny nie opłacał żadnych składek w konkretnym roku. Jeżeli chodzi o podstawowe informacje związane z drukiem PIT 19A jak wypełnić go poprawnie oraz wszystko wyliczyć, to bez problemu znajdziemy je w sieci. Warto więc zajrzeć na strony o tematyce podatkowej albo udać się do specjalisty.
computer-1895383_640
Podstawową informacją, którą osoba duchowna musi wpisać przy wypełnianiu formularza 19A jest numer NIP. Bez tego będzie on nieważny. Warto więc pamiętać, aby sprawdzić go kilka razy. Najdrobniejsza pomyłka sprawi, że Urząd Skarbowy będzie domagał się nanoszenia poprawek. Warto też zaznaczyć, że osoba duchowna składa zeznanie w urzędzie, który jest przypisany do miejsca, w którym pełni ona swoją posługę, a nie zamieszkuje czy jest zameldowana. Jeżeli chodzi o inne informacje na temat formularza PIT 19A jak wypełnić go poprawnie oraz jak wyliczyć wszystkie niezbędne kwoty, to łatwo je znaleźć w Internecie. Wystarczy przeznaczyć trochę wolnego czasu na poczytanie artykułów oraz poradników.

Jeżeli formularz ten wysyłany jest pocztą, to należy pamiętać, że trzeba się na nim podpisać. Brak podpisu sprawia, że cały dokument traci ważność, jednak urzędy czasem przymykają na to oko. Warto jednak zadbać o to, żeby podpis znalazł się na formularzu.

About

View all posts by