PIT 38 – sprawdź kto go wypełnia

student-849828_640

Każdy dorosły człowiek już wiele razy miał styczność z podatkami, biurokracją oraz wypełnianiem setek niepotrzebnych dokumentów. Niestety w naszym świecie wszystko musi być potwierdzone wieloma pismami, podpisami różnych osób i możemy mieć pewność, że na razie nie uda nam się z tym nic zrobić. Ważne jest, abyśmy pamiętali, iż jest to nasz obowiązek i nie możemy niczego przeoczyć, albowiem to my zostaniemy w razie jakichś nieprawidłowości pociągnięci do odpowiedzialności.
Dlatego tak ważnym tematem dla nas powinno być coroczne rozliczenie podatkowe, do którego zobligowany jest każdy, kto w roku ubiegłym uzyskał jakiekolwiek dochody. Młodzi ludzie, którzy przykładowo pracowali tylko sezonowo na umowę o dzieło czy umowę zlecenie również bezwzględnie muszą się z tego rozliczyć. Najprawdopodobniej takim osobom uda się nie startup-594090_640przekroczyć kwoty wolnej od podatku i otrzymają zwrot nadpłaconego podatku, dlatego naprawdę dla każdego ta kwestia jest istotna. Wiele osób zapewne zna wyłącznie PIT 37, który już niejednokrotnie został przez nich wypełniony. Jeśli w tym roku odpłatnie zbyliśmy na przykład papier wartościowy, pochodne instrumenty finansowe oraz udziały w spółkach, jakie mają osobowość prawną to koniecznie będziemy musieli wypełnić PIT 38, który tyczy się właśnie wyżej wymienionych kwestii. Musimy wiedzieć, że podstawą rozwiązania PIT 38 będzie PIT 8C, który zostanie dostarczony do nas przez biuro maklerskie, oczywiście to które obsługuje nasz rachunek inwestycyjny. Oczywiście wcześniej wymienione zeznanie również tyczy się wysokości osiągniętych dochodów w roku ubiegłym, jedyna różnica to to, iż tyczy się trochę innych kwestii. Bez względu na to który podatek masz wypełnić musisz mieć na uwadze to, iż jest to Twój obowiązek i naprawdę nie możesz tego zbagatelizować. Każda zwłoka będzie działała na Twoją niekorzyść. Od początku roku masz, aż 4 miesiące na to, aby w spokoju rozwiązać PIT i odesłać go do Urzędu Skarbowego. Nie zajmie to Ci więcej, niż jeden wieczór, więc zrób to jak najprędzej.

Dzisiaj ludzie są tak zabiegani, iż często zapominają o kwestiach elementarnych, dlatego istotne rzeczy winniśmy załatwiać natychmiast.

About

View all posts by