W jaki sposób zadeklarować się z podatku szybko i skutecznie?

rozliczanie PITa
Wraz z nastaniem nowego kwartału, przyszedł czas na rozliczenie pit 2016. Każda persona, która w poprzednim roku była zatrudniona legalnie, powinna zdać tą deklaracje, w przeciwnym wypadku, w momencie dowolnej kontroli, czeka ją grzywna. Większość osób deklaruje pit 37, który jest bardzo łatwy w obsłudze, spora część rubryk jest intuicyjna, można uporać się z tym w kilkanaście minut. Niektórzy, szczególnie osoby nadzorujące prywatną działalność gospodarczą, mają mocniej skomplikowane zadanie, jednak też do rozwiązania. Mamy dwie metody, aby rozliczyć pit 2016 – online lub normalnie. Która z nich jest lepsza?

podatki do zapłaty
Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Kilka lat temu polski fiskus wprowadził możliwość internetowego deklarowania podatku za rok miniony. Jest to na tyle wygodna metoda, że nie musimy opuszczać domu i czekać w kolejce na poczcie lub w urzędzie. Lecz nie jest to całkowicie takie łatwe. Na początku, aby w ogóle zacząć rozliczenie pit 2016, trzeba zainstalować kilka niezbędnych programów, co może zająć nam nawet pół godziny. Następnie musimy dokładnie zorientować się, który pit 2016 trzeba rozliczyć, aby cała nasza praca nie poszła w las. Przed rozpoczęciem dzieła warto przejrzeć instrukcję. Istotną kwestią jest, aby mieć podpis elektroniczny (niezbędny jest do tego konkretny sprzęt). Jeżeli takowego nie mamy, może wystarczyć sprawdzenie naszego dochodu za ubiegły rok. Mimo Najnowszej technologi, w obecnym roku mnóstwo osób zadeklaruje pit 16 w sposób normalny. Możemy wydrukować właściwy formularz i rozwiązać go samodzielnie, ręcznie, lub zapytać panią w urzędzie o radę. Jednak pamiętajmy, im bliżej początku maja tym więcej ludzi będzie robić rozliczenie pit 2016, dlatego szykują się kolejki – http://pi-tax.pl. Jeżeli jesteśmy bardziej leniwi a przy okazji znamy się nieco w internecie, możemy pobrać odpowiedni program, który nam dopomoże w sporządzeniu formularza.

Większość z nich jest za darmo, jednak ich użycie czasem nie pozwala osobiście określić fundacji, której ofiarujemy nasz 1 % dochodu – wybierają za nas z góry takową. Kiedy już wszystko odpowiednio wypełnimy, musimy wydrukować formularz i wysłać pocztą lub dostarczyć do urzędu. Nie zapomnijmy o podpisie! Rozliczenie pit 2016 sporej grupie osób nie powinno sprawić problemu. Druki są na tyle klarownie sporządzone, że każdy może poradzić sobie z typową wersją. Możemy zadeklarować dochód drogą wirtualną, wtenczas ominie nas stanie w kolejce na poczcie lub w urzędzie skarbowym.

About

View all posts by